Ponekad je imuni sistem preosjetljiv

Jedna moja jako dobra prijateljica ima priču upravo na ovu temu. Njezin imuni sistem je preosjetljiv. Znate li ili ste čuli već slične priče kad se bez drastičnog razloga može desiti da imuni sistem zaključi na krivi način, odnosno detektira nepozvanog gosta svoje stanice ili još gore misli da je uljez, te burno reagira jer automatska reakcija u slučaju alarma se pali čim osjeti ugrožen opstanak. Mojoj prijateljici se desio takav šok kad je imala niti 13 godina. Njezin imuni sistem bio je previše nadražen i krivo je protumačio kemiju unutar tijela te napao svoje bubrege. Mojoj prijateljici je imuni sistem složio takav kaos u tijelu da se ravnoteža jednostavno nepovratno poremetila. Desilo se to na školskoj utrci.  Dok je trčala pala je  u nesvijest. To je bio prvi znak kada su primijetili da se nešto čudno događa s njom. Zaključili su da je vjerojatno dehidrirala jer nije pila dovoljno tekućine i to je bio razlog što je pala u nesvijest.

Nakon 2 godine desilo se nanovo i njen imuni sistem otkazao je poslušnost. O tome mi svjesno ne moramo ni misliti jer to nitko sam ne programira automatske mehanizme očuvanja organizma. On radi sam od sebe. No ponekad, kad se desi veliki podražaj, rekli izvan serijski stres, pobrkaju se pravila i odjednom imate neprijatelja koji se ušuljao nepozvan. Tada imuni sistem preokrene priču protiv svojih stanica kao da su strano tijelo.

Kad imuni sistem prepozna tajnog neprijatelja u vlastitim redovima nastane takva zbrka da se i dan danas znanost bavi istraživanjima u toj domeni. Nije još uvijek nije jasno u kojem se trenu to desi, nije ga moguće predvidjeti. Mojoj prijateljici dugo nisu mogli definirati pravu dijagnozu. Toga nije joj bilo lako živjeti s time. Znale smo se igrati često , no ona nije mogla biti vani. Igrale smo se uglavnom kod kuće jer je trebala paziti.